Video Game Awards 2012 – lista de titluri nominalizate

| 16.11.2012
Video Game Awards 2012 – lista de titluri nominalizate

Spike TV a anunţat lista jocurilor nominalizate la premiile Video Game Awards 2012. De această dată avem de-a face cu o ediţie aniversară – VGA TEN, care marchează cel de-al zecelea an al acestui show.

Evenimentul propriu-zis se va desfăşura pe 9 decembrie 2012, rolul de prezentator urmând să revină aceleiaşi gazde de anul trecut – actorul Samuel L. Jackson.

Iată lista completă a titlurilor nominalizate la premiile VGA 2012.

VGA 2012Game of The Year

Assassin’s Creed III (Ubisoft / Ubisoft Montreal)
Dishonored (Bethesda Softworks / Arkane Studios)
• Journey (Sony Computer Entertainment / thatgamecompany)
Mass Effect 3 (Electronic Arts / BioWare)
• The Walking Dead: The Game (Telltale Games)

Best Xbox 360 Game

• Assassin’s Creed III (Ubisoft / Ubisoft Montreal)
Borderlands 2 (2K Games / Gearbox Software)
• Dishonored (Bethesda Softworks / Arkane Studios)
Halo 4 (Microsoft Studios / 343 Industries)

Best PlayStation 3 Game

• Assassin’s Creed III (Ubisoft / Ubisoft Montreal)
• Borderlands 2 (2K Games / Gearbox Software)
• Dishonored (Bethesda Softworks / Arkane Studios)
• Journey (Sony Computer Entertainment / thatgamecompany)

Best Wii / Wii U Game

• New Super Mario Bros. U (Nintendo)
• The Last Story (XSEED Games / Mistwalker / AQ Interactive)
• Xenoblade Chronicles (Nintendo / Monolith Software)
• ZombiU (Ubisoft / Ubisoft Montpellier)

Best PC Game

Diablo III (Blizzard Entertainment)
• Guild Wars 2 (NCsoft / ArenaNet)
Torchlight II (Runic Games)
XCOM: Enemy Unknown (2K Games / Firaxis Games)

Best Shooter

• Borderlands 2 (2K Games / Gearbox Software)
• Call of Duty: Black Ops II (Activision / Treyarch)
• Halo 4 (Microsoft Studios / 343 Industries)
Max Payne 3 (Rockstar Games)

Best Action Adventure Game

• Assassin’s Creed III (Ubisoft / Ubisoft Montreal)
Darksiders II (THQ / Vigil Games)
• Dishonored (Bethesda Softworks / Arkane Studios)
Sleeping Dogs (Square Enix / United Front Games)

Best RPG

• Diablo III (Blizzard Entertainment)
• Mass Effect 3 (Electronic Arts / BioWare)
• Torchlight II (Runic Games)
• Xenoblade Chronicles (Nintendo / Monolith Software)

Best Multiplayer Game

• Borderlands 2 (2K Games / Gearbox Software)
• Call of Duty: Black Ops II (Activision / Treyarch)
• Guild Wars 2 (NCsoft / ArenaNet)
• Halo 4 (Microsoft Studios / 343 Industries)

Best Individual Sports Game

• Hot Shots Golf World Invitational (Sony Computer Entertainment / Clap Hanz)
• SSX (Electronic Arts / EA Canada)
• Tiger Woods PGA Tour 13 (Electronic Arts / EA Tiburon)
• WWE ’13 (THQ / Yuke’s Media Creations)

Best Team Sports Game

FIFA Soccer 13 (Electronic Arts / EA Canada)
• Madden NFL 13 (Electronic Arts / EA Tiburon)
• NBA 2K13 (2K Sports / Visual Concepts)
• NHL 13 (Electronic Arts / EA Canada)

Best Driving Game

• Dirt: Showdown (Codemasters)
• F1 2012 (Codemasters)
• Forza Horizon (Microsoft Studios / Playground Games / Turn 10 Studios)
• Need For Speed Most Wanted (Electronic Arts / Criterion Games)

Best Song in A Game

• „Castle of Glass” by Linkin Park (Medal of Honor Warfighter)
• „Cities” by Beck (Sound Shapes)
• „I Was Born for This” by Austin Wintory (Journey)
• „Tears” by Health (Max Payne 3)

Best Original Score

• Call of Duty: Black Ops II (Activision / Treyarch)
• Halo 4 (Microsoft Studios / 343 Industries)
• Journey (Sony Computer Entertainment / thatgamecompany)
• Max Payne 3 (Rockstar Games)

Best Graphics

• Assassin’s Creed III (Ubisoft / Ubisoft Montreal)
• Dishonored (Bethesda Softworks / Arkane Studios)
• Halo 4 (Microsoft Studios / 343 Industries)
• Journey (Sony Computer Entertainment / thatgamecompany)

Best Independent Game

• Dust: An Elysian Tail (Humble Hearts)
• Fez (Polytron)
• Journey (thatgamecompany)
• Mark of the Ninja (Klei Entertainment)

Best Fighting Game

• Dead or Alive 5 (Tecmo / Team Ninja)
• Persona 4 Arena (Atlus / ARC System Works / Atlus)
• Street Fighter x Tekken (Capcom / Namco Bandai / Capcom)
• Tekken Tag Tournament 2 (Namco Bandai)

Best Handheld / Mobile Game

• Gravity Rush (Sony Computer Entertainment / SCE Studios Japan)
• LittleBigPlanet PS Vita (Sony Computer Entertainment / Tarsier Studios / Double Eleven Studios)
• New Super Mario Bros. 2 (Nintendo)
• Sound Shapes (Sony Computer Entertainment / Queasy Games)

Best Performance by a Human Female

• Emma Stone as Amanda Cartwright (Sleeping Dogs)
• Jen Taylor as Cortana (Halo 4)
• Jennifer Hale as Commander Shepard (Mass Effect 3)
• Melissa Hutchison as Clementine (The Walking Dead: The Game)

Best Performance by a Human Male

• Dameon Clarke as Handsome Jack (Borderlands 2)
• Dave Fennoy as Lee Everret (The Walking Dead: The Game)
• James McCaffrey as Max Payne (Max Payne 3)
• Nolan North as Captain Martin Walker (Spec Ops: The Line)

Best Adapted Video Game

• Disney Epic Mickey 2: The Power of Two (Disney Interactive Studios / Junction Point Studios)
• LEGO Batman 2: DC Super Heroes (Warner Bros Interactive / Traveller’s Tales)
• The Walking Dead: The Game (Telltale Games)
• Transformers: Fall of Cybertron (Activision / High Moon Studios)

Best DLC

• Dawnguard – The Elder Scrolls V: Skyrim (Bethesda Softworks / Bethesda Game Studios)
• Leviathan – Mass Effect 3 (Electronic Arts / BioWare)
• Mechromancer Pack – Borderlands 2 (2K Games / Gearbox Software)
• Perpetual Testing Initiative – Portal 2 (Valve)

Best Downloadable Game

• Fez (Microsoft Studios / Polytron)
• Journey (Sony Computer Entertainment / thatgamecompany)
• Sound Shapes (Sony Computer Entertainment / Queasy Games)
• The Walking Dead: The Game (Telltale Games)

Best Social Game

• Draw Something (OMGPOP)
• Marvel: Avengers Alliance (Playdom)
• SimCity Social (Electronic Arts / Maxis / Playfish)
• You Don’t Know Jack (Jellyvision Games)

Most Anticipated Game

BioShock Infinite (Irrational Games / 2K Games)
Grand Theft Auto V (Rockstar Games)
• South Park: The Stick of Truth (THQ / Obsidian Entertainment)
The Last of Us (Sony Computer Entertainment / Naughty Dog)
Tomb Raider (Square Enix / Crystal Dynamics)

Character of The Year

• Connor (Assassin’s Creed III)
• Commander Shepard (Mass Effect 3)
• Clap Trap (Borderlands 2)
• Master Chief (Halo 4)
• Raul Menendez (Call of Duty: Black Ops II)