Fostul manager al seriei Assassin’s Creed dă in judecată Ubisoft

Autor: Cosmin Aionita | 21.01.2026
Fostul manager al seriei Assassin’s Creed dă in judecată Ubisoft
Foto: Marc-Alexis Cote. Sursa: Andrej Ivanov/AFP via Getty Images

Marc-Alexis Côté, fostul manager al întregii francize Assassin’s Creed, a dat în judecată Ubisoft pentru 1,3 milioane de dolari, potrivit CBC Radio Canada. El a fost numit responsabil pentru franciza Assassin’s Creed în 2022, cu scopul de a modela viitorul popularei serii de jocuri de la Ubisoft.

Cu toate acestea, după ce compania a lansat o nouă filială, Vantage Studios, care supraveghează acum francizele Assassin’s Creed, Far Cry și Rainbow Six, el a părăsit studioul după ce a refuzat o poziție de conducere. Sau cel puțin așa afirmă co-directorii executivi ai Ubisoft, Charlie Guillemot și Christophe Derennes.

Côté a declarat ulterior că nu a demisionat, ci i s-a „cerut să se retragă”, deoarece Ubisoft „a decis să transfere conducerea francizei Assassin’s Creed către cineva mai apropiat de structura sa organizațională”. Noua funcție pe care Ubisoft i-a oferit-o „nu avea același domeniu de aplicare, mandat sau continuitate cu munca care i-a fost încredințată în ultimii ani”.

Procesul menționează că lui Côté i s-a oferit funcția de Head of Production, care ar fi fost subordonată managerului francizei, o poziție nouă creată la Vantage pentru a supraveghea cele trei IP-uri majore. De asemenea, se susține că CEO-ul Yves Guillemot s-ar fi opus candidaturii sale, deoarece cel care ar fi ocupat funcția urma să-și desfășoare activitatea profesională în Franța.

În septembrie, Ubisoft i-ar fi oferit un post de director al Creative House, care ar fi urmat să supravegheze seriile de nivel secundar ale companiei. Côté se considera „păzitorul francizei Assassin’s Creed” și a considerat aceste propuneri drept o retrogradare.

El a considerat acest lucru ca fiind o „retrogradare inacceptabilă” „constituind o concediere constructivă” și a notificat Ubisoft solicitând să i se plătească o despăgubire. A doua zi, Ubisoft a anunțat despărțirea de Marc-Alexis Côté, afirmând că acesta plecase de bunăvoie. Procesul susține că acest lucru a fost făcut pentru a evita plata unei despăgubiri și pentru a menține clauza de neconcurență.

Sursa: VG Chartz

Urmărește Go4Games.ro pe Google News