Cel mai recent episod State of Play a fost locul ales de Capcom pentru a prezenta cel de-al patrulea trailer oficial pentru Resident Evil Requiem, o selecție de secvențe care îi prezintă, în acțiune, atât pe Leon S. Kennedy, cât si pe Grace Ashcroft. Mai mult, acest trailer confirmă revenirea lui Leon, pe parcursul aventurii sale din Requiem, într-una dintre locațiile legendare ale seriei: secția de poliție din Resident Evil 2.
Analista FBI Grace Ashcroft și legendarul agent DSO Leon Kennedy sunt cei doi protagoniști jucabili din Resident Evil Requiem, promițând jucătorilor o combinație unică de acțiune care sfidează moartea și survival horror care dă fiori. În cazurile ambilor protagoniști se va putea opta pentru o perspectivă first person, pentru o imersiune mai profundă, sau una third person, pentru o acțiune mai dinamică, această opțiune putând fi ajustată în orice moment al jocului.
Leon, cu experiență atât în luptele corp la corp, cât și în folosirea armelor de foc, investighează o serie de morți suspecte. Pentru a supraviețui, acesta poate folosi o varietate de arme și poate executa manevre de luptă corp la corp cu o nouă armă: propriul său topor.
Grace Ashcroft: Grace își începe călătoria într-un sanatoriu invadat de zombies, având de ales cu ce inamici să se lupte și pe care să-i evite. Resursele limitate și capacitatea de transport forțează jucătorul să ia decizii critice care pot însemna viață sau moarte. Revolverul de asalt Requiem, un tribut special adus numelui jocului, este o armă personalizată cu o putere imensă, dar muniție foarte limitată, și va fi probabil ultima șansă de supraviețuire pentru Grace.
Resident Evil Requiem va fi lansat pe 27 februarie 2026, în versiuni pentru PlayStation 5, Xbox Series X|S, Nintendo Switch 2 și PC (Steam și Epic Games Store).
Sursa: Resident Evil YouTube